„Historia Australii vs. wykrywacz złota”

br-lazy"

Kolejny, szósty sezon „Australijskich poszukiwaczy złota” gości na antenie Polsat Viasat Explore, więc jako widzowie śmiało możemy powiedzieć, że kultura australijska nie jest nam obca. O tym, że historię tego kraju tworzyli drobni przestępcy i wygnańcy z brytyjskiej Korony zapewne wszyscy pamiętacie. Niewątpliwie między oglądaniem gorączki, jaką wywołuje wydobywanie złota, a śledzeniem, jak sprawuje się najnowszy na rynku wykrywacz złota, w tle wybijają się australijskie krajobrazy i kultura. Ciekawa, bardzo eklektyczna i tworzona na bazie wielu różnorodnych elementów. Kultura australijska jest przede wszystkim kulturą zachodnią. Wywodzi się z Wielkiej Brytanii, ale powstała również pod wpływem unikalnej geografii Australii, wkładu kulturowego Aborygenów czy wyspiarzy z Cieśniny Torresa. Bezsprzecznie jednak zawsze gdzieś w tle wybrzmiewa ten jeden, błyszczący temat – złoto…

Nowoczesne antypody

Czy wiecie, do czego może doprowadzić wydobywanie złota? Australijskie gorączki złota z lat 50. XIX wieku przynosiły nie tylko bogactwo, ale także nowe napięcia społeczne w Australii, w tym bunt górników w Eureka Stockade. Miasta Australii kryją też różne inne tajemnice. Z pewnością zainteresuje Was fakt, że kolonie australijskie ustanowiły wybierane parlamenty i prawa dla pracowników i kobiet na długo przed większością innych narodów zachodnich. Zatem śmiało możemy stwierdzić, że Brisbane, Canberra czy Alice Springs miały u podstaw swego istnienia bardzo nowoczesne i postępowe założenia.

Kultura złota

Historia Australii ulegała różnym wpływom. Wojny światowe głęboko zmieniły australijskie poczucie tożsamości. Po zakończeniu II wojny światowej na kontynent trafiło aż 6,5 miliona imigrantów z 200 narodów. I wniosło nową, ogromną różnorodność. Z czasem różnorodne jedzenie, styl życia i praktyki kulturowe imigrantów zostały wchłonięte przez główny nurt australijskiej kultury. I właśnie ten niesamowity patchwork kulturowy możecie oglądać również w „Australijskich poszukiwaczach złota”. Australia nie byłaby taką, jaką znamy ją teraz, gdyby nie wydobywanie złota, gdyby nie imigranci i gdyby nie kolonie karne prosto z Europy. Śledźcie kolejne losy bohaterów tego wyjątkowego serialu i przekonajcie się sami, jak ryzyko, upał i australijskie pustkowia wpływają na naszych bohaterów i ich zmagania w walce o bogactwo.

 

Autorka tekstu: Odeta Moro