„Historia Australii vs. wykrywacz złota”

„Historia Australii vs. wykrywacz złota”

Kolejny, szósty sezon „Australijskich poszukiwaczy złota” gości na antenie Polsat Viasat Explore, więc jako widzowie śmiało możemy powiedzieć, że kultura australijska nie jest nam obca. O tym, że historię tego kraju tworzyli drobni przestępcy i wygnańcy z brytyjskiej Korony zapewne wszyscy pamiętacie. Niewątpliwie między oglądaniem gorączki, jaką wywołuje wydobywanie złota, a śledzeniem, jak sprawuje się najnowszy na rynku wykrywacz złota, w tle wybijają się australijskie krajobrazy i kultura. Ciekawa, bardzo eklektyczna i tworzona na bazie wielu różnorodnych elementów. Kultura australijska jest przede wszystkim kulturą zachodnią. Wywodzi się z Wielkiej Brytanii, ale powstała również pod wpływem unikalnej geografii Australii, wkładu kulturowego Aborygenów czy wyspiarzy z Cieśniny Torresa. Bezsprzecznie jednak zawsze gdzieś w tle wybrzmiewa ten jeden, błyszczący temat – złoto…

Nowoczesne antypody

Czy wiecie, do czego może doprowadzić wydobywanie złota? Australijskie gorączki złota z lat 50. XIX wieku przynosiły nie tylko bogactwo, ale także nowe napięcia społeczne w Australii, w tym bunt górników w Eureka Stockade. Miasta Australii kryją też różne inne tajemnice. Z pewnością zainteresuje Was fakt, że kolonie australijskie ustanowiły wybierane parlamenty i prawa dla pracowników i kobiet na długo przed większością innych narodów zachodnich. Zatem śmiało możemy stwierdzić, że Brisbane, Canberra czy Alice Springs miały u podstaw swego istnienia bardzo nowoczesne i postępowe założenia.

Kultura złota

Historia Australii ulegała różnym wpływom. Wojny światowe głęboko zmieniły australijskie poczucie tożsamości. Po zakończeniu II wojny światowej na kontynent trafiło aż 6,5 miliona imigrantów z 200 narodów. I wniosło nową, ogromną różnorodność. Z czasem różnorodne jedzenie, styl życia i praktyki kulturowe imigrantów zostały wchłonięte przez główny nurt australijskiej kultury. I właśnie ten niesamowity patchwork kulturowy możecie oglądać również w „Australijskich poszukiwaczach złota”. Australia nie byłaby taką, jaką znamy ją teraz, gdyby nie wydobywanie złota, gdyby nie imigranci i gdyby nie kolonie karne prosto z Europy. Śledźcie kolejne losy bohaterów tego wyjątkowego serialu i przekonajcie się sami, jak ryzyko, upał i australijskie pustkowia wpływają na naszych bohaterów i ich zmagania w walce o bogactwo.

 

Autorka tekstu: Odeta Moro