Jadąc w kurzu „Ciężarówką po bezdrożach Australii”

br-lazy"

Pamiętna Kobieta Pracująca z serialu „Czterdziestolatek” nie znała słowa „niebezpieczeństwo” i żadnej pracy się nie bała. Skrupulatni kronikarze historii tego dzieła Jerzego Gruzy wyliczyli, że postać grana przez Irenę Kwiatkowską imała się aż 64 zawodów.
Sprawdziłam i w tej oszałamiającej liście znalazło się zajęcie kierowcy, chociaż nie wiemy, czy konkretnie ciężarówki. Kobieta Pracująca była bowiem kierowcą w Sanepidzie. Wydaje się, patrząc na szerokie spektrum umiejętności tej barwnej bohaterki, że poradziłaby sobie w każdych warunkach, nawet na absolutnych bezdrożach. Wierzę, że również na pustyniach Australii, gdzie kierowcy ciężarówek przechodzą prawdziwą szkołę życia. Ich perypetie, niespodzianki na trasie i hasło „niebezpieczeństwo” odmienione przez wszystkie przypadki możecie już śledzić w trzecim sezonie serialu „Ciężarówką po bezdrożach Australii”.

Czerwona kraina

Bohaterowie tej produkcji mają do wykonania zadania, o jakich Kobiecie Pracującej w zgrzebnym PRLu nawet się nie śniło. Kierowcy ciężarówek, których poznajemy w serialu przemierzają ze swoimi ładunkami najbardziej odludne i dzikie terytoria Australii. W oryginale program nazywa się „Outback Truckers”, ale czym jest tak właściwie ten tytułowy „Outback”? Australijski Outback tworzy wyjątkowo słabo zaludniony obszar w centralnej części kontynentu o powierzchni 17 razy większej od Polski. Składają się na niego surowe pasma górskie, słone jeziora i liczne pustynie, jak chociażby Wielka Pustynia Wiktorii i Wielka Pustynia Piaszczysta. Charakterystyczną cechą krajobrazu jest mocno czerwona gleba, która choć bardzo fotogeniczna, jest jednocześnie nieprzyjazna człowiekowi. Nie są to tereny nadające się pod pola uprawne, stąd tak niewielkie zaludnienie. Miast i wiosek jest jak na lekarstwo, ale między nimi da się zauważyć charakterystyczne, ogromne ciężarówki. To nimi poruszają się nasi bohaterowie, żeby dostarczyć przewożone towary w najbardziej niedostępne zakątki kraju.

Brud, piach i byk

Sportretowani w serialu kierowcy ciężarówek poruszają się po niezwykle trudnych trasach. Ich codzienność stanowią głównie pustynny i półpustynny krajobraz, wszędobylski piach wdzierający się do oczu, ust i nosa, a co za tym idzie, bezlitosny brud. Nasi bohaterowie przemierzają australijski Outback wioząc ładunki cenne, ryzykowne i te powodujące niespodziewane problemy. Podczas gdy w jednym z odcinków takim trudnym ładunkiem okaże się… byk, w innym pojawi się rzeka pełna krokodyli jako istotny czynnik wpływający na tempo dostawy. Jeśli chcecie wiedzieć, co jeszcze czeka australijskich kierowców na trasie i gdzie ich zdaniem znajduje się prawdziwe piekło na ziemi, oglądajcie kolejny sezon „Ciężarówką po bezdrożach Australii” tylko na kanale Polsat Viasat Explore.

 

Autorka tekstu: Odeta Moro