„Nefrytowa gorączka” nie daje zasnąć

br-lazy"

Czy wiedzieliście, że nazwa „nefryt” pochodzi od greckiego słowa nephros oznaczającego nerkę? Ja nie miałam pojęcia. A dlaczego akurat nerka? W związku ze starożytnymi wierzeniami, zgodnie z którymi skała ta ma lecznicze właściwości sprzyjające w leczeniu schorzeń nerek. A jak weszłam w posiadanie takiej wiedzy? Bardzo prosto, musiałam posprzątać.

Pandemiczna rzeczywistość zmusiła mnie do wykonywania zajęć, których do tej pory raczej unikałam i tak zabrałam się za porządki w biżuterii. Wiem, jak to jest być współczesnym poszukiwaczem złota i z jakimi wyrzeczeniami się to wiąże, więc wszelkie złote precjoza segregowałam z ogromną pieczołowitością. Wśród złotych i pozłacanych skarbów trafiłam jednak na bransoletkę z zielonymi kamieniami i zaczęłam się zastanawiać, z czego jest wykonana. Może to bransoletka z jadeitu? Nie, byłam blisko, wyszukiwarka internetowa podpowiada: nefryt. I tak przepadłam na resztę wieczoru, bo sprzed komputera trafiłam ostatecznie przed telewizor oglądając serial dokumentalny „Nefrytowa gorączka”, a rozgrzebaną biżuterię porzuciłam na dobre.

50 odcieni nefrytu

Serial ten to opowieść o firmie prowadzonej przez małżeństwo Bunce, Claudię i Robina, którzy swoje życie podporządkowali haśle „nefryt”’. Rezydują w osadzie Jade City w Kolumbii Brytyjskiej i tam całość ich zawodowej i prywatnej egzystencji toczy się wokół wydobycia tej cennej skały. Ponieważ nie miałam zielonego (hehe) pojęcia o wydobyciu nefrytu, nawet sobie nie wyobrażacie, jak bardzo byłam zdziwiona, kiedy okazało się, że nefryt wcale nie jest tylko zielony! Jeszcze bardziej zaskoczył mnie fakt, że same prawa do eksploracji złóż nie załatwiają bogactwa w ułamku sekundy. Złoża może i są bogate w nefryt, ale najpierw trzeba się do nich dostać. A to oznacza zazwyczaj przeprawy przez wyboiste drogi, koryta rzeczne i hektolitry błota, ciągnąc za sobą ciężki sprzęt wydobywczy.

Reasumując, jeśli chcecie dowiedzieć się, czy nefryt faktycznie leczy nerki, czy może raczej spędza sen z powiek oraz co z wydobyciem mają wspólnego Chińczycy, oglądajcie „Nefrytową gorączkę” cały dzień od 10:40 29 grudnia tylko na kanale Polsat Viasat Explore.

 

Autorka tekstu: Odeta Moro