Logistyka, kontenerowce i wielkie wyzwania w porcie St. John’s

br-lazy"

Ameryka Północna – pierwsze skojarzenia? Wielkie metropolie połączone siecią szerokich autostrad oraz górzyste krajobrazy. Jednak tam, gdzie Północny Atlantyk spotyka się z kanadyjskim wybrzeżem, kryje się świat, który niewielu z nas kojarzy. O jego bohaterach opowiada nowe show – „Bohaterowie z St. John’s”. Tylko na antenie Polsat Viasat Explore!

Nowa Fundlandia i Labrador. Pół miliona mieszkańców tej prowincji Kanady opiera swoje życie na czterech fundamentalnych filarach. Rybołówstwo, żegluga, akcje ratownicze i badania głębinowe. Sercem tych działań jest port w St. John’s – jeden z najbardziej ruchliwych w Ameryce Północnej. Codziennie setki ludzi i tysiące kontenerów przewijają się przez to miejsce, by zapewnić ciągłość dostaw towarów. Gdyby nie „Bohaterowie z St. John’s”, wiele towarów, które konsumenci biorą za pewnik, nie dojechałoby do magazynów i sklepów.

Program „Bohaterowie z St. John’s” (tytuł oryginalny: „East Harbour Heroes”) otwiera drzwi do fascynującego świata. Logistyka gra tu pierwsze skrzypce. Poznajemy ciężko pracujących ludzi, którzy przewożą dosłownie wszystko. Z wyjątkiem ryb, których mają na miejscu pod dostatkiem (podobnie jak mieszkańcy Islandii)! 

Logistyka w wielkich firmach i rodzinnych przedsiębiorstwach

Już w pierwszym odcinku poznajemy pracowników firm Oceanex oraz Quinlan Brothers Ltd. Ta pierwsza jest największą firmą transportową w regionie. Ważnymi graczami są bracia Quinlan, prowadzący rodzinną firmę z flotą 11 statków, w tym imponującego „Atlantic Storm”. Logistyka i kontenery nie mają przed nimi żadnych tajemnic. Wiedza i umiejętności są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najbardziej doświadczeni pracownicy są bezcennym źródłem wiedzy dla młodych.

Północny Atlantyk dostarcza wielu wyzwań zarówno nowicjuszom, jak i ekspertom. W show „Bohaterowie z St. John’s” obserwujemy m.in. naukę przenoszenia kontenerów. To nie lada wyzwanie, szczególnie gdy operujesz dźwigiem o mocy 1000 koni mechanicznych! Każda tego typu operacja wymaga maksymalnego skupienia i chirurgicznej precyzji. W milisekundy może dojść do śmiertelnego wypadku. Zwłaszcza, gdy naturalnym wrogiem są huragany lub burze.

„Bohaterowie z St. John’s” dbają o zrównoważony rozwój

Ameryka Północna słynie z dynamicznej przyrody, którą należy respektować. Również w znaczeniu dbałości o ekologię. „Bohaterowie z St. John’s” działają na rzecz zrównoważonego rybołówstwa i rozwiązań, które pomogą chronić zasoby naturalne dla przyszłych mieszkańców Nowej Fundlandii i Labradoru.

Nowy program „Bohaterowie z St. John’s” przybliża historie ludzi, którzy są sercem kluczowego portu. Możliwość uczestniczenia w ich codziennych wyzwaniach stanowi prawdziwą przygodę. Zanurz się w niezwykłe opowieści o statkach, kontenerach, morzu, maszynach i logistyce. To właśnie te wszystkie elementy umożliwiają funkcjonowanie jednego z najważniejszych miejsc w Ameryce Północnej. Oglądaj tylko w Polsat Viasat Explore!


Autorka tekstu: Odeta Moro