Największe wyzwania inżynierii

br-lazy"

Jesteście fanami wszystkiego, co kryje się pod hasłem „branża budowlana”? Inżynieria to dla Was temat-rzeka i możecie na ten temat dyskutować godzinami? W takim razie mam dla Was idealną propozycję. Już od lutego, na kanale Polsat Viasat Explore czeka Was prawdziwa inżynieryjna uczta. Znajdziemy się w wielu różnych zakątkach świata, przy których nawet Antypody ze swoimi katastrofami budowlanymi wypadają słabo. Przed Wami prawdziwy maraton programów „Największe budowle” oraz „Największe pomyłki inżynierów”, a w nich spełnienie wszystkich mokrych snów pasjonatów ciekawostek, jakie daje branża budowlana. Jeśli wciąż zadajcie sobie pytanie, co warto zobaczyć spędzając wieczór przed telewizorem, to już znacie odpowiedź. Niesamowite budowle i równie niesamowite katastrofy budowalne czekają właśnie na Was.

Wielki wybuch

Jak to się dzieje, że niektóre budynki stoją wytrwale przez nawet setki lat, a inne nie wytrzymują nawet kilku? Czy inżynieria czasem ponosi porażki? Oraz kiedy zawodzi czynnik ludzki, a kiedy sprawę załatwia złośliwość rzeczy martwych? Historia pokazuje, że wiele katastrof budowalnych to nie tylko efekt ludzkich błędów, ale jednocześnie też zaniedbań generowanych z pełną premedytacją. Dlaczego? Żeby zaniżyć koszty albo obejść skomplikowane przepisy. Branża budowlana ma wiele grzeszków na sumieniu, a dzieją się one również na placu budowy. Czasem wystarczy niechlujnie zrealizowany projekt architekta, jakaś nielegalnie dobudowana kondygnacja albo unikanie kontroli i katastrofa budowlana gotowa. Niestety taki obiekt, który nie wytrzymał obciążeń i runął, powoduje nie tylko ogromne straty materialne, ale przede wszystkim pochłania wiele ofiar ludzkich.

Największy czy najpiękniejszy?

Czy Krzywa Wieża w Pizie zawsze była krzywa? Co warto zobaczyć będąc w Dubaju, jeśli nie Burdż Chalifa? Czy Pałac Kultury i Nauki kiedyś przestanie być najwyższym budynkiem w Polsce? Jeśli fascynują Was nie tylko wielkie katastrofy, ale też niesamowitości architektoniczne, jakie serwuje nam współczesna inżynieria, nie oderwiecie się od telewizora. Branża budowlana jest jedną z prężniejszych gałęzi gospodarki i z roku na rok zdaje się nie tylko nie tracić tempa, ale wręcz je zwiększać. Architektoniczne cuda wyrastają na całym świecie, nawet w Polsce, gdzie, jak ptaszki ćwierkają, stanie wkrótce najwyższy budynek w całej Europie. Dlatego śledźcie nowy cykl o sekretach, jakie kryje inżynieria tylko na Polsat Viasat Explore i bądźcie na bieżąco z tym, co w „budowlance” piszczy.

 

Autorka tekstu: Odeta Moro