Katastrofy budowlane w „Największe pomyłki inżynierów”

br-lazy"

Jest takie mądre przysłowie: nie myli się ten, kto nic nie robi. Kto zna program „Największe pomyłki inżynierów” wie jednak, że w przypadku wielkich budowli i konstrukcji pomyłki mogą okazać się tragiczne w skutkach. Katastrofy budowlane, nieudane projekty, błędy budowlane – gdzie popełniono błąd, jak można go naprawić i jak zapobiegać podobnym wydarzeniom w przyszłości? Na te pytania poznamy odpowiedzi w piątym sezonie programu „Największe pomyłki inżynierów”, tylko na antenie Polsat Viasat Explore!

Katastrofy budowlane zdarzają się, odkąd ludzie zaczęli projektować i tworzyć budowle. Wypadki budowlane nierzadko wynikają z tego, że ktoś zaaprobował nieudane projekty. Jednak coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których to nie błędy budowlane czy projektowe odpowiadają za tragedie.

Jak dowiadujemy się z piątego sezonu serii „Największe pomyłki inżynierów”, coraz częściej przyczyną mogą być czynniki naturalne. Obserwujemy w mediach i wokół nas różne przejawy zmian klimatycznych. Huragany, pożary, powodzie, oblodzenia mogą zagrażać nawet najbardziej – wydawałoby się – solidnym konstrukcjom. Gdy architekci projektowali wielki most, mogli nie przewidzieć anomalii klimatycznych, które występują w coraz większej liczbie miejsc na świecie. Świetnie pokazuje to sytuacja z Florydy, gdzie wypadki budowlane spowodowane są zbyt agresywnym pozyskiwaniem wody z podziemnych jaskiń.

Wypadki budowlane prowadzące do zmiany prawa

Innym aspektem poruszanym w programie „Największe pomyłki inżynierów” są nie błędy budowlane w samej konstrukcji, ale na przykład złe założenia urbanistyczne. Widzimy to już w premierowym odcinku piątego sezonu. Mieszkańców miasta West w Teksasie dotyka tragedia, gdy eksploduje magazyn z nawozami. Eksperci zgodnie twierdzą, że winić można za to nieudane projekty terenu wokół miejsca, w którym przechowuje się wybuchowe substancje. Musiały wydarzyć się tragiczne w skutkach katastrofy budowlane, by powstały specjalne zapisy w prawie zakazujące budowania blisko tak niebezpiecznych terenów.

„Największe pomyłki inżynierów” zabierają nas również między innymi do coraz bardziej popularnej wśród polskich turystów Walencji. Trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii może pochwalić się prawdziwą perłą architektury – El Palau de les Arts Reina Sofia. Piękny budynek na pewno nie może trafić do kategorii „nieudane projekty”. Jednak nawet tam projektanci popełnili znaczące błędy budowlane. W jaki sposób udało się zapobiec tragedii? Warto włączyć „Największe pomyłki inżynierów” i poznać odpowiedź.

„Największe pomyłki inżynierów” i wielka odpowiedzialność

Piąty sezon programu „Największe pomyłki inżynierów” przedstawia błędy budowlane, nieudane projekty oraz katastrofy budowlane, które zmiatają z nóg. Po seansie nawet jednego odcinka, od razu docenisz, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na inżynierach tak kluczowej infrastruktury jak mosty, kolej, drapacze chmur czy widowiskowe atrakcje architektoniczne. Oglądaj „Największe pomyłki inżynierów” w Polsat Viasat Explore, a jeszcze bardziej docenisz niesamowite rzeczy, jakie tworzą inżynierowie, architekci i budowlańcy na całym świecie!


Autorka: Odeta Moro