Blog

„Niezwykłe linie kolejowe”: na właściwe tory

Nowy program „Niezwykłe linie kolejowe” odkrywa prawdziwe cuda inżynierii. Kolej dużych prędkości, jak również ta lokalna, cieszy się zwiększonym zainteresowaniem. Przewoźnicy uruchamiają kolejne trasy pociągów lub reaktywują te, które jeszcze kilka lat temu wydawały się nierentowne. Serial, który zadebiutuje na antenie Polsat Viasat Explore, sprawi, że infrastruktura kolejowa przestanie mieć dla Was tajemnice.

To pewne: transport kolejowy przeżywa swój renesans. Niedawno austriacki przewoźnik kolejowy ÖBB ogłosił reaktywację połączenia Berlin-Paryż. To bez wątpienia bardzo ekscytująca destynacja. Ale na świecie jest mnóstwo linii, gdzie już sama trasa zapewnia wiele wrażeń. O właśnie takich połączeniach opowiada nowy program na antenie Polsat Viasat Explore – „Niezwykłe linie kolejowe” (tytuł oryginalny: „Impossible Railways”).

Transport kolejowy przekształca krajobrazy i społeczeństwa

Historia transportu kolejowego pełna jest niesamowitych wydarzeń. Dzięki torom można na własne oczy przekonać się, jak przekształcały się krajobrazy i całe społeczeństwa. Od momentu, gdy kolejki górskie przebiły się przez najbardziej niedostępne tereny, poprzez tunele kolejowe penetrujące skały, skończywszy na takich imponujących konstrukcjach jak mosty kolejowe i wiadukty kolejowe – „Niezwykłe linie kolejowe” to hołd dla wiedzy inżynierów, ale także dla odważnych pionierów z dozą szaleństwa. W przeciwieństwie do programu „Największe pomyłki inżynierów”, tu oglądamy historie ze szczęśliwym zakończeniem.

W programie „Niezwykłe linie kolejowe” naszymi przewodnikami są eksperci od kolei, inżynierii, geologii i szeregu innych zagadnień. Animacje i grafiki komputerowe oraz dokładne zdjęcia z niedostępnych terenów pomagają lepiej zrozumieć technologie, które stoją za skomplikowaną infrastrukturą kolejową w wielu miejscach na świecie.

„Niezwykłe linie kolejowe”, czyli historia uporu gatunku ludzkiego

Jeśli dokumenty o kolei wydają ci się nudne, oznacza to, że jeszcze nie widziałeś programu „Niezwykłe linie kolejowe”. W kolejnych odcinkach zobaczysz, jak inżynierowie poświęcili mnóstwo czasu i nerwów, by przezwyciężyć wyzwania natury. W miejscach takich jak Tybet, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, hrabstwo Devon i wielu innych, eksperci stworzyli konstrukcje, które wydawały się niemożliwe do zbudowania. Historia transportu kolejowego zawsze była historią pomysłowości oraz uporu gatunku ludzkiego.

W każdym odcinku „Niezwykłe linie kolejowe” skupiają się na różnych aspektach budowy kolei – od wyzwań związanych z ukształtowaniem terenu czy wysokością, po szczegóły techniczne, które umożliwiły ułożenie torów w najbardziej niedostępnych miejscach. Oglądając „Niezwykłe linie kolejowe”, dowiesz się o przełomowych projektach, które zdefiniowały dzisiejszą sieć kolejową oraz o pionierskich rozwiązaniach, które wpływają na przyszłość infrastruktury kolejowej.

Rozbudowana infrastruktura kolejowa to nasz dobrostan

„Niezwykłe linie kolejowe” to świadectwo ludzkiej ambicji i niezłomności w dążeniu do połączenia światów, odległych społeczności, niedostępnych obszarów. Inżyniera kolejowa i trasy pociągów mogą inspirować pokolenia, umożliwiając zupełnie nowe perspektywy. Rozbudowana infrastruktura kolejowa wpływa także na dobrostan naszej planety, bo znacznie przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego. 

Jedno jest więc pewne: nowy program na Polsat Viasat Explore, „Niezwykłe linie kolejowe”, przywraca fascynację koleją na właściwe tory!


Autorka: Odeta Moro

Zwiastun

Program

Żadnych programówGdzie nas oglądać

Streszczenie

Niezwykłe linie kolejowe

Autorzy programu zabiorą nas w wyjątkową podróż: zobaczymy najbardziej niezwykłe linie kolejowe na świecie i dowiemy się, jakie trudności musieli pokonać inżynierowie, którzy je budowali. W XIX w. koleje przeżywały błyskawiczny rozwój i od tego czasu pozostają w czołówce nowoczesnej inżynierii i transportu. Linie kolejowe poprowadzono przez najwyższe góry, największe rzeki, niezmierzone pustkowia i miejskie ulice. Ten program pozwoli nam przyjrzeć się z bliska technice kolejowej; grafiki i animacje komputerowe w połączeniu z wypowiedziami ekspertów pozwolą nam poznać historię najciekawszych linii kolejowych, pokonujących nawet największe przeszkody. Przełomowe projekty, pionierskie rozwiązania i plany na przyszłość: zobaczymy, jak powstaje globalna sieć kolejowa.

Powiązane programy