Blog

„Autostrada 401”, czyli stłuczki na zimno w Kanadzie

„Jest zima, to musi być zimno”, mawiał mój dziadek i nie wiem, czy myślał wtedy o tych słynnych zimach stulecia w Polsce, czy bardziej o tym, co serwuje swoim mieszkańcom Kanada.  W przeciwieństwie do mojego dziadka, ja polskie zimy stulecia pamiętam słabo albo wcale. Za to wiem bardzo dobrze, jak zima potrafi dać się we znaki kanadyjskim liniom kolejowym. A wiedzę o tym, co kanadyjskie (odkryłam w sobie chyba nową pasę) postanowiłam czerpać z nowego źródła. Mianowicie z serialu dokumentalnego „Autostrada

Ciężarówki, zima i wypadki

Południowe Ontario to nie jest kraina słońca i ciepłych podmuchów wiatru. Wręcz przeciwnie, zimą jest tam naprawdę zimno. Chłód potęguje dodatkowo powietrze płynące znad jeziora Ontario. A teraz wyobraźcie sobie następujące warunki: mróz, autostrady (a konkretnie jedna) i wypadki lub wręcz katastrofy drogowe. Bohaterowie serialu „Autostrada 401”, czyli pracownicy służb ratunkowych, kierowcy oraz operatorzy ciężkiego sprzętu ratowniczego muszą w takich warunkach wykonywać swoją pracę. Cichym (w przenośni, bo w rzeczywistości bardzo głośnym) bohaterem jest jeden konkretny odcinek autostrady biegnącej przez Ontario – ten o numerze 401. Jest on elementem bardzo dużej i bardzo ważnej siatki połączeń ruchu samochodowego w tej części Kanady. Niewątpliwie te trasy stanowią linie życia dla przemysłowego serca kraju i dla tysięcy osób dojeżdżających do pracy. Kiedy dzieje się na nich coś złego, każde wstrzymanie ruchu to ogromne wyzwanie.

Niebezpieczne prace

Pracownicy służb ratunkowych, których poznajemy w serialu, zajmują się m.in. usuwaniem wraków, skutkami pęknięcia naczep czy też przewróconymi ciężarówkami. Towarzyszą im przy tym przeróżne perypetie. A musicie wiedzieć, że pracują niejednokrotnie centymetry od pędzących aut. Niebezpieczne prace na autostradzie to na pewno nie jest oksymoron. Nie pomaga dodatkowa presja w postaci konieczności zamknięcia kluczowego fragmentu trasy. Zderzenie 40 aut, które z głównego odcinka robi prawdziwe pole bitwy raczej też nie stanowi ułatwienia. A że i pogoda w Ontario często płata figle, burza śnieżna lubi czasem zaskoczyć i namieszać w ruchu na autostradzie. Czasem narzekacie na zimę w Polsce i chcecie zobaczyć, jak wygląda prawdziwa praca zespołowa? Śledźcie losy tych herosów dnia codziennego tylko na Polsat Viasat Explore.

 

Autorka tekstu: Odeta Moro

Zwiastun

Program

Żadnych programówGdzie nas oglądać

Streszczenie

Autostrada 401

Seria ukazuje pracę grupy kierowców i ratowników zajmujących się usuwaniem skutków katastrof i wypadków. Ich zadaniem jest utrzymanie płynnego ruchu na jednej z najbardziej ruchliwych i trudnych w utrzymaniu dróg na świecie; każdego dnia autostradami o numerach zaczynających się od 400 w kanadyjskiej prowincji Ontario przejeżdża do 400 tys. pojazdów. Odcinek drogi 401 przebiegający przez Toronto jest najbardziej ruchliwym odcinkiem autostrady na świecie; kiedy gdzieś dochodzi do wypadku, trzeba jak najszybciej oczyścić drogę i umożliwić wznowienie ruchu. Policja i ministerstwo transportu polegają na operatorach ciężkich pojazdów z Południowego Ontario; aby ograniczyć do minimum czas zamknięcia drogi, ekipy często pracują tuż obok otwartych pasów ruchu pełnych pędzących pojazdów. To historia o ludziach, którzy muszą stawiać czoła wyjątkowo trudnym zadaniom w nieustannie zmieniającym się środowisku, a od ich działania zależą życie i praca wielu mieszkańców Kanady.

Powiązane programy