Blog

Zimowa królowa wśród autostrad – „Autostrada 401”

„Zima po raz kolejny zaskoczyła drogowców” – ten komunikat w mediach pojawia się bez względu na to, czy chodzi o autostrady, czy o drogi lokalne. W Polsce drogowcy są zaskakiwani co roku i wszędzie. Zastanawiam się, czy Kanadyjczyków taka fraza bawiłaby podobnie jak Polaków. Niewątpliwie Kanada doświadcza opadów śniegu znacznie częściej niż Polska i wydawać by się mogło, że tamtejsze drogi są lepiej przygotowane do zimy. Jednak program dokumentalny „Autostrada 401” zdążył nam już udowodnić, że niekoniecznie… Kolejny, trzeci sezon emitowany na Polsat Viasat Explore ponownie zderza nas z rzeczywistością kanadyjskiej zimy na drogach, a konkretnie na jednej z bardziej ruchliwych autostrad w kraju.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kanadyjskie zimy nie biorą jeńców. Czy wiecie, czym jest Canada Safety Council? To niezależna, merytoryczna organizacją charytatywna działająca na rzecz bezpieczeństwa. Informuje, edukuje i współpracuje w zakresie bezpieczeństwa. Stanowi pierwsze źródło informacji na ten temat w Kanadzie i chodzi tu również o bezpieczeństwo na drogach. Bohaterowie „Autostrady 401” widzieli już wielokrotnie, co powodują katastrofy komunikacyjne zimą na ruchliwej drodze. Bezsprzecznie Kanada należy do krajów, gdzie częściej występują wypadki drogowe spowodowane warunkami atmosferycznymi. Dlatego Canada Safety Council wydaje szereg wytycznych w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego zimą. Jestem bardzo ciekawa, jak wielu kierowców poruszających się serialową „czterysta jedynką” o nich słyszało.

Saperka i termos? Zawsze!

Aktualne badanie techniczne samochodu to podstawa i o tym kierowcy powinni wiedzieć nawet bez wytycznych CSC. Godne uwagi jest jednak zerknięcie na inne fragmenty wskazówek dla kierowców. Organizacja zaleca, żeby nie używać tempomatu, jeśli jest śnieg, lód lub deszcz. Jeśli auto będzie się ślizgać, samochód będzie chciał przyspieszyć, a wtedy można łatwo stracić nad nim kontrolę. Jeśli twój samochód ma ABS, nie należy dociskać hamulców. Warto postarać się, żeby nacisk na hamulce był stały i pozwolić, żeby system ABS zrobił swoje. Zachowanie dystansu, uważność i hamowanie przed zakrętami również pomogą pozostawić katastrofy komunikacyjne jedynie w sferze teoretycznych rozważań. A jeśli przeciętnemu mieszkańcowi Kanady zdarzy się w fatalną pogodę wyjechać za miasto, CSC radzi zabrać łopatę, koce, spodnie narciarskie i termos z gorącą herbatą. Bo gdy auto zakopie się w śniegu na lokalnej drodze w lesie, ekipa z serialu niestety nie przybędzie z pomocą. Oglądajcie kolejny sezon „Autostrady 401” tylko na Polsat Viasat Explore i przekonajcie się, jakie wyzwania czekają na jej bohaterów.

Autorka tekstu: Odeta Moro

Zwiastun

Program

Żadnych programówGdzie nas oglądać

Streszczenie

Autostrada 401 sezon 3

Ludzie, którzy walczą o utrzymanie przejezdności najbardziej ruchliwej autostrady w Ameryce Północnej, wkraczają w nową zimę i szykują się na nowe bitwy. Sonny staje przed kolejną ważną decyzją dotyczącą jego pracy w ciężkim ratownictwie drogowym; Bubba Semple otrzymuje nową szansę, a ekipa Gary’ego musi stawić czoła trwającemu kilka dni atakowi białego szaleństwa. W Windsor Eric pracuje nad szkoleniem nowego pokolenia operatorów ciężkich pojazdów. Firma Ross’ Towing zajmuje się jeszcze cięższym ratownictwem drogowym niż dotąd, a Herb’s Towing odbudowują swój zespół po poważnych problemach. Pojawiają się także nowe firmy, nowe twarze i nowe historie. Firma Algonquin Towing wykorzystuje 50-letni sprzęt do walki z zamarzniętą stertą wraków. Na autostradzie 401 szaleją burze, dochodzi do dziwnych wypadków: ratownicy, drogowcy i ekipy ciężkiej pomocy drogowej pracują na granicy swoich możliwości, ale zamknięcie drogi nie wchodzi w grę!

Powiązane programy