Blog

Tajemniczy i potężny, to on, „Taaaki karp!”

Nazywają go w przewodnikach wędkarskich „karp zwyczajny”, a on zupełnie zwyczajny nie jest… I niech świadczy o tym fakt, że przed Wami kolejny sezon produkcji, która w stu procentach poświęcona jest tej „zwyczajnej” rybie. Witajcie w szóstym sezonie programu „Taaaki karp!”, gdzie znowu odkryjemy karpie-giganty, karpie-potwory i karpie-monstra. I żaden z nich zwyczajny nie będzie. W końcu oryginalny tytuł tej wyjątkowej produkcji to „Monster Carp”. Pamiętacie, jak zachęcałam Was do wycieczki Szlakiem Karpia, kulinarnej ścieżki poświęconej tej niezwykłej rybie? Tym razem, na początek zapraszam Was do Francji, bo tam startują nasi wędkarscy ulubieńcy, czyli Ali, Tom and Neil. Gotowi na ten szalony trip? Atlas otwarty, gatunki karpi wykute na blachę? Zatem witajcie w szóstym sezonie!

Odrobina rybiej historii

Zanim zanurzymy się we francuskie wody w poszukiwaniu tych największych i najbardziej spektakularnych okazów karpi, chciałabym zrobić Wam małe wprowadzenie. Czy wiecie w ogóle, skąd wzięły się te wszystkie rodzaje karpi? Prawdopodobnie wprowadzę Was w lekkie niedowierzanie, jeśli napiszę, że karpie mają sporo wspólnego z… mnichami. Bowiem w Europie, karp był pierwszą rybą hodowaną w sztucznych stawach, zakładanych, no zgadnijcie… przy klasztorach! Między siódmym a dwunastym wiekiem w majątkach klasztornych nastąpił naprawdę spektakularny rozwój rybactwa. I tak oto karp zwyczajny i inne gatunki karpi rozpanoszyły się przy zakonach Francji, Belgii czy Niemiec, a nawet na Bałkanach. Kiedy karp trafił do Polski? Prawdopodobnie nieco później niż do zachodniej Europy. Szacuje się, że około trzynastego wieku i odpowiedzialni byli za to, a jakże, mnisi, z zakonu cystersów czeskich lub morawskich.

Statystyczna ryba

Wiedzieliście, że na świecie odławia się około 200 tys. ton karpia rocznie? I że w Polsce karp stanowi aż połowę odławianych ryb słodkowodnych? Nie wiem, czy Ali Hamidi i jego ekipa mają tego świadomość, ale nie powinni być zaskoczeni informacją, że najcięższy złowiony kiedykolwiek karp ważył aż 51,2 kg. Niewątpliwie sami skrycie marzą, żeby trafił im się taki okaz. Rodzaje karpi to prawdziwe bogactwo kolorów, łusek i płetw. Istnieją odmiany prawie zupełnie łusek pozbawione (tzw. golce) i takie charakteryzujące ubarwieniem w plamy. Niektóre ozdobne gatunki reprezentują nawet niebieskie karpie. Wśród wędkarzy sam karp uchodzi za rybę waleczną i przebiegłą. O tym, czy ogromny karp z francuskich wód wywiedzie w pole ekipę Alego, przekonacie się oglądając szósty sezon programu „Taaaki karp!” tylko na Polsat Viasat Explore.

 

Autorka tekstu: Odeta Moro

Zwiastun

Program

Żadnych programówGdzie nas oglądać

Streszczenie

Taaaki karp! sezon 6

W szóstej serii programu nasi ulubieni wędkarze udają się do Francji, gdzie odwiedzają najpopularniejsze jeziora tego kraju, znane na całym świecie z imponujących ryb. Ali, Tom i Neil zaczynają od Carcès, które jest dużym jeziorem powstałym po zbudowaniu tamy na rzece. Nasze trio rozdziela się, aby zwiększyć swój zasięg — i szybko odkrywa, że ich wyprawa odbywa się w najlepszym możliwym czasie! Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania, do tego stopnia, że ten odcinek musiał zostać specjalnie wydłużony, aby zmieścić wszystkie warte tego ujęcia. Kontynuacja wędkarskiego „Tour de France”” to wizyta nad jeziorami Crete w pobliżu Reims, a później nad Iles3, które znajduje się kilka godzin jazdy od Paryża. Ostatnim przystankiem jest jezioro Graviers, które okazuje się być prawdziwym wyzwaniem. Chłopcy będą musieli współpracować, aby znaleźć sposób na to niezwykłe miejsce i wykorzystać szanse na złowienie kilku ryb.

Powiązane programy