Blog

„Nefrytowa gorączka” – nefryt czy jadeit, oto jest pytanie

Serial dokumentalny „Nefrytowa gorączka”, który stał się dla mnie inspiracją do szukania w słowniku znaczenia słowa „nefryt” to nie tylko świetne źródło wiedzy o kamieniach szlachetnych. Przede wszystkim to wspaniały obraz zmagań człowieka z przeciwnościami natury, złośliwością rzeczy martwych i pragnieniem wzbogacenia się. Rodzina Bunce wydaje się być rodziną ze stali, bo na drodze do nefrytowego bogactwa przekracza rwące rzeki, walczy o sprzęt na wyboistych drogach i z zaciśniętymi czasem zębami prze ku bogactwu. Podczas gdy Claudia i Robin, bohaterowie serialu, z uporem walczą o nefryt, ja postanowiłam zawalczyć znów o swoją wiedzę.

Jadeit czy nefryt? Do tego pytania sprowokowała mnie nazwa miejscowości, z której rodzina Bunce wyjeżdża eksplorować złoża nefrytu, a mianowicie Jade City. Nazwa intuicyjnie wskazuje na jadeit, ale jednak wydobywany jest tam… nefryt. O co chodzi? Niegdyś nie rozróżniano nefrytu od jadeitu, bo oba te kamienie są do siebie bardzo podobne. Ich właściwego rozróżnienia dokonał Alexis Damour, francuski badacz, który zrobił to dopiero w XIX wieku. To właśnie od tej pory jadeit i nefryt uważane są za dwa oddzielne minerały.

Bracia bliźniacy

Czym zatem różnią się kamienie jadeitu od nefrytu? Jadeit jest łudząco podobny do nefrytu, ale jest twardszy i ze względu na skład chemiczny należy do innej grupy minerałów. Większość jadeitów pochodzi z Birmy i mimo, że można odnaleźć je także w innych miejscach, ich jakość jest zdecydowanie gorsza od tych birmańskich. Nefryt za to występuje na wszystkich kontynentach na całym świecie.
W przeciwieństwie do jadeitu, nefryt nie ma tak błyszczącego połysku i nie jest tak twardy. W dziesięciostopniowej skali twardości Mohsa, jadeit osiąga 7, a nefryt – 6,5. Nefryt nie wytrzyma również wysokiego polerowania.
A jeśli zastanawiacie się, jak twarda jest rodzina Bunce w walce o wietnamskiego klienta, który zamówił nefryt do gigantycznych posągów Buddy, oglądajcie „Nefrytową gorączkę” ” cały dzień 29 grudnia od 10:40 tylko na Polsat Viasat Explore.

 

Autorka tekstu: Odeta Moro

Zwiastun

Program

Żadnych programówGdzie nas oglądać

Streszczenie

Nefrytowa gorączka

Podczas długiej podróży do kopalni Wolverine ekipa Claudii na poważne problemy z psującym się sprzętem, co opóźnia dotarcie do celu. W obozowisku poszukiwania Guya kończą się kompletnym fiaskiem i Robin traci wiarę w Wolverine. Po bezowocnych próbach Justina odkrycia nefrytów w okolicznych kopalniach i problemach Claudii w Jade City, ekipa decyduje się na powrót do Wolverine, aby kontynuować poszukiwania cennych nefrytów. W końcu górnikom udaje się natrafić na głaz z nefrytem, który może uratować im ten sezon. Jednak nagły opad śniegu i poważny wypadek samochodowy całkowicie komplikują plany.

Powiązane programy