Blog

Instynkt zdobywcy, czyli „Wydobywcy marmuru” kontra Alpy

Wysokie góry, luksusowy marmur i Włochy – ta kombinacja może znaczyć tylko jedno. Na antenę Polsat Viasat Explore trafił kolejny sezon „Wydobywców marmuru”. O tym, że marmurowe meble pokochali (przed rozwodem) nawet Kim Kardashian i Kanye West już wiecie. Drugi sezon tej produkcji wciąż będzie źródłem równie intrygujących informacji, ale również pokaże nam trud codziennych zmagań z biznesem. Toskania stanie się bowiem świadkiem marmurowej zapaści, a tytułowi wydobywcy marmuru staną przed trudnymi decyzjami. Czy instynkt przedsiębiorcy nie zawiedzie? Co dalej z zamówieniami? Czy po pandemii towar luksusowy wciąż leży w obszarze zainteresowań klientów jak przed pandemią? Dowiedzmy się oglądając drugi sezon „Wydobywców marmuru”.

Alpy czy Sudety?

Dla tych z Was, którzy chcą wejść głębiej w tematykę, gdzie marmur gra pierwsze skrzypce, mam niespodziankę. Nie tylko włoskie Alpy stanowią miejsce wydobycia tego wyjątkowego kamienia. Piękna nasza Polska cała i piękny jest marmur w Sławniowicach. Ta położona w Sudetach wieś to miejsce, gdzie znajduje się najstarsza czynna kopalnia marmuru w Polsce. Marmur jest wydobywany w Sławniowicach co najmniej od XIV wieku. Elementy ze tamtejszej kopalni można znaleźć w architekturze Dworca Głównego we Wrocławiu, w budynkach Sejmu i Senatu, Pałacu Kultury i Nauki, ale też większych i mniejszych urzędach w miastach wojewódzkich, powiatowych i obiektach użyteczności publicznej.

Polski luksusowy

Marmur sławniowicki jest z powodzeniem wykorzystywany do rekonstrukcji i renowacji zabytkowych obiektów, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Najsłynniejsze budowle, które poratowano marmurem sławniowickim to uzdrowiska w Lądku-Zdroju, zamek Książ i pałac miejski w Poczdamie. Salę koronacyjną Zamku Królewskiego w Kopenhadze również ozdabia marmur ze Sławniowic. Marmurową kostkę sławniowicką wykorzystano też przy rewitalizacji zabytkowych fragmentów czeskiej Pragi. Nie wiemy, w ilu domach światowych znakomitości zagościł nasz polski marmur, ale podejrzewamy, że znajdzie się kilka znanych nazwisk. Jeśli zastanawiacie się, dokąd trafia włoski marmur, kiedy Włochy i Toskania są już daleko za nim, koniecznie oglądajcie drugi sezon „Wydobywców marmuru”. Tylko na Polsat Viasat Explore.


Autorka tekstu: Odeta Moro

Zwiastun

Program

Żadnych programówGdzie nas oglądać

Streszczenie

Wydobywcy marmuru sezon 2

W największym zagłębiu wydobycia marmuru na świecie, położonym w Alpach Apuańskich w Toskanii, ekipa Paola Carliego z Henraux przygotowuje się do nowego sezonu wydobywczego i nowych wyzwań. Miniony rok był bardzo trudny dla całej branży. Z jednej strony kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię covid-19 zmniejszył światowy popyt na marmur, z drugiej zaś wyjątkowo ostra zima przysporzyła wielu problemów w zarządzaniu kamieniołomami, powodując kryzys w harmonogramie wydobycia — wciąż nie nadrobiono wszystkich opóźnień. Pracownicy kamieniołomów walczą z czasem, ale także starają się o zrównoważony rozwój; należy poprawić sposób wykorzystania wody i pozostałości po wydobyciu kamiennych bloków. W ekipie pojawia się nowa kobieta, która musi zdobyć zaufanie doświadczonych pracowników. Z jakimi jeszcze wyzwaniami będą musieli się zmierzyć łowcy marmuru?

Powiązane programy