Blog

„Złoto z mroźnej krainy”: czy da się zarobić na zmianach klimatycznych?!

Program „Złoto z mroźnej krainy” rzuca światło na paradoksalną sytuację. Zmiany klimatyczne, niekorzystne dla całej planety, otwierają nowe możliwości dla górnictwa. Poszukiwacze złota z USA stają przed życiowym wyzwaniem. Ekscytujący wyścig po złoto i inne kamienie szlachetne, w tym diament, szafir, jadeit czy rubin, pokazuje nie tylko gorączkę złota, ale i determinację uczestników. Poznajcie nowy program w ofercie Polsat Viasat Explore!

Złoto z mroźnej krainy” (tytuł oryginalny „Frozen Gold”) przedstawia zmagania sześcioosobowej ekipy. Ray Rusaw za sprawą doświadczenia w górnictwie na Alasce, staje się nieformalnym liderem grupy. Elley Ringo dla przygody na Grenlandii rzuca pracę w dziedzinie geologii w światowej korporacji. Erik Heiser trafił do programu ze względu na nadzwyczajną siłę fizyczną, a Christian Treadwell za sprawą doświadczenia w budownictwie. Skład dopełniają siostry bliźniaczki z Kalifornii, Tiffany i Kimberly Reis.

Wyprawa, którą oglądamy w programie „Złoto z mroźnej krainy”, rozgrywa się jeszcze w czasie pandemii. Część uczestników właśnie z powodu COVID-19 straciło pracę i dużo pieniędzy. Stąd pomysł, by wzbogacić się poprzez górnictwo oraz kamienie szlachetne.

Grenlandia niedostępna i wypełniona zasobami

Grenlandia to piękne miejsce, ale bardzo niedostępne. Ze względu na pogodę, okno na górnictwo jest dość krótkie. Dlatego, gdy przygoda pokazana w programie „Złoto z mroźnej krainy” rozpoczyna się od kwarantanny, czujemy wylewające się rozczarowanie oraz frustrację u wszystkich członków ekipy. Przymusowy pobyt w hotelu nie tylko opróżnia kieszenie grupy, ale też wstrzymuje ekspedycję o cenne 11 dni.

Nie ma się co dziwić – każda z tych osób postawiła wszystko na jedną kartę. Na szczęście grupa zgromadzona w show „Złoto z mroźnej krainy” odznacza się wielką determinacją. Gorączka złota towarzyszy im od pierwszych minut. Wszyscy mniej lub bardziej wprost liczą, że ich wyprawa rozpocznie coś przełomowego, jak udało się to w innych zakątkach globu.

Mineralogia to jedno, ale „Złoto z mroźnej krainy” pokazuje także aspekty techniczne, geologię, górnictwo oraz ludzkie układy, które umożliwiają wydobywanie złota. Szczególnie fascynujące są momenty, gdy uczestnicy ścierają się ze względu na różne charaktery. Ekipa programu „Złoto z mroźnej krainy” to ludzie, których nigdy wcześniej nic nie łączyło, a każdy pojawia się na Grenlandii w konkretnym celu. Starcia są nieuniknione.

Gorączka złota i konflikty międzyludzkie

Uczestnicy zmierzą się z własnymi ograniczeniami, lękami, przekonaniami, a także pogodą i technologią. W kolejnych odcinkach program zapewnia cały wachlarz emocji – od nietypowych znalezisk, przez konflikty interpersonalne, aż po obawę przed atakiem niedźwiedzia polarnego.

Złoto z mroźnej krainy” to nie tylko poszukiwacze skarbów i gorączka złota. To także historia o niezłomności ludzkiego charakteru, a przede wszystkim – o szukaniu korzyści w nawet najsmutniejszych okolicznościach. Program z pewnością sprowokuje wiele ciekawych pytań i dyskusji. Nie przegap tej fascynującej wyprawy po diament, szafir, jadeit, rubin czy złoto. To szansa, by zapolować na kamienie szlachetne, a przede wszystkim poczuć się jak prawdziwi łowcy złota. Tylko w Polsat Viasat Explore!

 

Autorka tekstu: Odeta Moro

Zwiastun

Program

Żadnych programówGdzie nas oglądać

Streszczenie

Złoto z mroźnej krainy sezon 1

W globalnej gospodarce panuje chaos, ceny metali szlachetnych rosną — dlatego coraz więcej firm i osób prywatnych wyrusza na Grenlandię, gdzie topniejąca pokrywa lodowa odsłania złoto, diamenty i minerały ziem rzadkich warte setki milionów dolarów. Towarzyszymy sześciu amerykańskim zespołom, które jadą na Grenlandię, aby zarobić na nowej, arktycznej gorączce złota. Nie będzie to łatwy zarobek: poszukiwaczy czeka zacięta rywalizacja, życie i praca w jednym z najbardziej niegościnnych środowisk na Ziemi. Zobaczymy, jak rodzą się fortuny — ale też na jakie trudności narażone są w świecie „Złota z mroźnej krainy” relacje międzyludzkie…

Powiązane programy